
Bij ongedierte op kantoor kijken de meeste beheerders naar de pantry of het archief. De entree slaan ze over. Toch is dat de plek waar de meeste dieren simpelweg naar binnen wandelen.
De voordeur staat vaker open dan u denkt
Tel eens hoe vaak uw entree op een werkdag opengaat. Bij een middelgroot kantoor zijn dat honderden keren. Elke keer staat de deur een paar seconden open. Voor een muis is dat ruim voldoende. Muizen lopen langs de gevel en gaan naar binnen zodra er ruimte is.
In de zomer wordt het erger. Dan zetten mensen de deur vast open voor de frisse lucht. Vliegen, wespen en muggen komen dan recht op het licht en de koelte af. In het najaar draait het om. Dan zoeken muizen, spinnen en lieveheersbeestjes juist de warmte binnen op.
Automatische schuifdeuren hebben altijd kieren
Een automatische schuifdeur sluit nooit helemaal strak. Er zit speling in de geleiders boven en onder. In die geleidingsrail verzamelt zich zand, blad en zwerfvuil. Dat is warm, droog en beschut. Wij vinden daar regelmatig nesten van muizen en soms van mieren.
Ook de sensor speelt mee. Staat die te gevoelig afgesteld, dan opent de deur bij elke voorbijganger en bij elke tak die beweegt. Laat de afstelling nakijken bij het jaarlijkse onderhoud. Vraag de monteur meteen om de onderrail schoon te maken.
Tochtstrips, drempels en deurborstels
Bij deuren die met de hand opengaan, zit het lek meestal onderaan. Een muis heeft aan zes millimeter genoeg. Een rat heeft ongeveer twee centimeter nodig. Een versleten deurborstel of een kromgetrokken tochtstrip geeft die ruimte zo.
Controleer dit met een simpele test. Doe de deur dicht en ga binnen staan met het licht uit. Ziet u daglicht onder of naast de deur, dan kan er ook een dier door. Vervang versleten strips door een borstelprofiel met stevige haren. Bij deuren die vaak worden aangereden met karretjes, is een metalen aanslagprofiel onderaan verstandig.
Wat er vlak buiten de deur staat
De entree begint niet bij de deur. Die begint bij de stoep ervoor. Een asbak, een afvalbak of een plantenbak vlak naast de ingang trekt ongedierte naar precies de verkeerde plek. Peuken, bekertjes en etensresten in die bak zijn voedsel voor ratten en vliegen.
Zet afvalbakken minimaal vijf meter van de entree. Laat ze dagelijks legen. Snoei beplanting bij de deur terug, zodat er geen dekking meer is langs de gevel. Wat er verder buiten uw pand misgaat, leest u in fietsenstalling en parkeergarage.
Zo controleert u uw entree in tien minuten
- Kijk of er daglicht onder de deur door komt.
- Trek de mat opzij en kijk of er keutels of knaagsel liggen.
- Veeg de geleidingsrail van de schuifdeur schoon en kijk wat eruit komt.
- Controleer de rubbers langs de deurstijlen op scheuren.
- Kijk of de deur echt volledig sluit en niet blijft hangen.
- Loop de eerste vijf meter buiten na op afval, dekking en open bakken.
- Vraag de receptie of zij weleens een muis of veel vliegen hebben gezien.
Van de entree naar de rest van het gebouw
Wat bij de deur binnenkomt, blijft daar niet. Muizen zoeken meteen de warme, donkere routes op. Dat zijn vaak de kabelgoten en de ruimte boven het systeemplafond. Hoe dat werkt, leggen wij uit in verlaagde plafonds en kabelgoten.
Deelt u het pand met een winkel of restaurant, dan is de entree van de buren net zo belangrijk als die van u. Werkt u met leveranciers en een laaddeur, dan gelden dezelfde regels als in laad- en losdeuren.
Onze aanpak voor kantoorpanden
Wij beginnen een inspectie altijd buiten en werken naar binnen. Zo zien wij waar dieren vandaan komen en niet alleen waar ze uitkomen. Van de entree maken wij een aparte beoordeling, met foto’s en concrete maten van de kieren die dicht moeten.
Daarna kunt u kiezen. U laat het werk zelf uitvoeren door uw eigen onderhoudspartij, of u geeft het aan ons. Wij leggen alles vast in een dossier dat u bij een audit of een keuring kunt laten zien. Werken buiten kantooruren is bij ons standaard mogelijk.
Lees ook
- Muizen zoeken in het najaar de warmte op: zo bereidt u uw kantoorpand voor
- Kantoor boven een restaurant of winkel: zo komt ongedierte van beneden naar boven
- Kantoorplanten en schimmelmuggen: een onderschatte bron van insecten op kantoor
- Bestrijding buiten kantooruren: waarom ’s avonds werken in kantoorpanden vaak beter uitkomt
- Een meldpunt voor ongedierte op kantoor: zo hoort u het als eerste