
Deze week gingen filmpjes van ratten in een Rotterdamse pizzeria het internet over. De vestiging moest direct dicht. Dit nieuws laat zien hoe snel een plaagdier uw bedrijf kan raken. Niet alleen in de keuken, maar ook in uw reputatie.
Wat er gebeurde
In een vestiging van een landelijke pizzaketen in Rotterdam werden ratten gefilmd. De beelden verschenen op social media en werden massaal gedeeld. De keten zegt erg geschrokken te zijn. De zaak blijft gesloten totdat de ratten weg zijn en de locatie weer aan alle eisen voldoet. Dat meldde het AD op 30 juni 2026.
Het staat niet op zichzelf. Volgens De Telegraaf kampen veel gemeenten deze zomer met flinke rattenoverlast. Warm weer en afval op straat zorgen voor meer ratten in de stad. Die ratten zoeken ook de weg naar winkels, restaurants en magazijnen.
Reputatieschade gaat sneller dan de plaag zelf
Een rattenprobleem groeit in weken. Een filmpje gaat viraal in uren. Klanten die de beelden zien, komen voorlopig niet terug. Ook andere vestigingen van dezelfde keten voelen de schade. Daar komt de controle van de NVWA nog bij. De NVWA is de toezichthouder op voedselveiligheid. Die sloot dit jaar al een recordaantal zaken vanwege plaagdieren.
De rekensom is simpel. Gedwongen sluiting, weggegooide voorraad en blijvende imagoschade kosten al snel veel meer dan preventie.
Waarom ratten juist nu binnenkomen
Ratten zoeken voedsel, water en een schuilplek. Een horecazaak of voedselbedrijf biedt alle drie. Ze komen binnen via open deuren, kapotte roosters, gaten rond leidingen en het riool. In de zomer is er buiten veel voedsel te vinden. Daardoor groeit de populatie. In het najaar trekken die extra ratten naar binnen.
Zo beschermt u uw bedrijf
Goede bestrijding begint niet met gif, maar met weren en opruimen. Wij werken volgens IPM. Dat staat voor geïntegreerde plaagdierbeheersing: eerst de oorzaak aanpakken, dan pas bestrijden.
Dit kunt u zelf doen. Houd afval in gesloten containers en zet het niet naast de deur. Ruim etensresten en spillage direct op. Dicht gaten en kieren groter dan een halve centimeter. Controleer leveringen en opslagruimtes regelmatig.
Voor bedrijven met voedsel geldt bovendien HACCP. Dat zijn de regels voor voedselveiligheid. Daarbij hoort aantoonbare plaagdierbeheersing met inspecties en verslaglegging. Een inspecteur wil dat dossier kunnen inzien.
Wat wij voor u doen
De Afdeling Dierplagen helpt bedrijven in Groot-Amsterdam en Flevoland. We starten met een grondige inspectie. U krijgt een helder rapport met de zwakke plekken van uw pand. We dichten toegangen, plaatsen monitoring en bestrijden waar nodig. Met een onderhoudscontract blijft uw dossier op orde voor HACCP en de NVWA. Zo houden we uw zaak schoon, open en uit het nieuws.
Bronnen: AD, 30 juni 2026 (ratten in Rotterdamse pizzeria) en De Telegraaf, 30 juni 2026 (rattenoverlast in gemeenten). Foto: Chuck Homler / FocusOnWildlife.Me, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons.