
Tussen twee koppels staat uw stal een paar dagen leeg. Die dagen gebruikt u om te reinigen en te ontsmetten. Wat er vaak bij inschiet, is de aanpak van ongedierte. Zonde, want dit is de enige periode waarin de stal leeg is en u overal bij kunt. Met dezelfde uren pakt u twee dingen tegelijk aan.
Waarom de serviceperiode het beste moment is
Als er dieren in de stal staan, kunt u weinig. U kunt niet overal bij, u wilt geen stress bij de dieren en u kunt geen grote ingrepen doen. Bij een lege stal valt dat allemaal weg.
Bovendien is er dan even geen voer. Muizen en ratten die in de stal zitten, gaan op zoek. Juist dan ziet u waar ze lopen.
Wat er achterblijft als de dieren weg zijn
Na het uitladen blijft er meer achter dan u denkt. Voerresten in de leiding en onder de bakken. Strooisel en mest in hoeken en onder roosters. Stof op leidingen, balken en ventilatoren. En vliegenlarven in vochtige mest die achterblijft in een put of een goot.
Elk van die resten is voedsel. Ze zijn ook broedplaats. Vliegen leggen eitjes in vochtige mest en zijn binnen twee weken volwassen. Een lege stal met natte mest levert dus een nieuwe generatie op, precies wanneer het volgende koppel binnenkomt.
De volgorde die werkt
Werk van droog naar nat en van boven naar beneden. Eerst mest en strooisel eruit. Dan droog reinigen, dus stof en resten van hoge delen afblazen of afvegen. Dan inweken en reinigen met water. Dan drogen. Dan ontsmetten. En pas daarna weer inrichten.
Plan de aanpak van ongedierte tussen droog reinigen en inweken. Op dat moment ziet u sporen het best en ligt er nog geen laag water overheen.
De controleronde in de lege stal
Loop de stal rond met een zaklamp. Schijn langs de onderkant van wanden en langs de voerlijn. Kijk in de spleet tussen wand en vloer. Kijk in de techniekruimte en de meterkast. Kijk achter de silo en onder de voerbakken. Kijk in de mestput, voor zover dat veilig kan.
Let op keutels, veegsporen, knaagsporen aan isolatie en kabels, holletjes in de bodem langs de gevel en losse nestjes van stro of isolatiemateriaal.
Kabelschade is het risico dat u niet ziet
Muizen knagen aan kabels en aan isolatie. In een stal hangt daar veel van. Voerinstallatie, klimaatcomputer, ventilatie en verlichting. Een aangeknaagde kabel geeft niet meteen storing. Hij geeft storing op het slechtste moment, bijvoorbeeld op een warme dag als de ventilatie uitvalt.
Loop daarom in de lege stal alle kabelgoten na. Hoe dit in de techniek van een stal werkt, staat in ons artikel over muizen in de techniek van uw stal.
Wering die u nu regelt en straks niet meer
Dicht de openingen terwijl de stal leeg is. Een muis komt door een gat van zes millimeter. Een rat door een gat van twee centimeter.
Let op de doorvoeren van leidingen en kabels, de aansluiting tussen wand en vloer, de onderkant van deuren, de inlaatopeningen, de kokers van de ventilatie en de plek waar de voerleiding de gevel doorkruist. Gebruik gaas, staalwol met mortel of metalen platen. Purschuim en kit houden niets tegen.
Buiten is net zo belangrijk als binnen
Een stal raakt bewoond vanaf het erf. Houd daarom een strook van een halve meter langs de gevel vrij van begroeiing en materiaal. Zet pallets, banden en machines niet tegen de muur. Ruim gemorst voer bij de silo dezelfde dag op.
Verkeer over het erf brengt ook dieren mee. Wat dat betekent leest u in ons artikel over loonwerk en transport over uw bedrijf.
Meten voordat het volgende koppel komt
Zet vaste controlepunten in de stal en nummer ze. Gebruik afsluitbare kisten met klemmen of met monitoringblokjes zonder gif. Noteer per ronde de datum, het punt en wat u zag.
Zo ziet u na een paar koppels waar de druk zit. Dat is veel nuttiger dan een reactie op een losse waarneming. Voor bedrijven met bioveiligheidseisen is dit ook precies wat een auditor wil zien, zie ons artikel over bioveiligheid in de pluimveehouderij.
Wanneer u ons erbij haalt
Bel ons als u in twee opeenvolgende koppels dezelfde sporen ziet. Ook als u schade aan kabels of isolatie vindt, of als u niet kunt vaststellen waar de dieren binnenkomen. Wij werken volgens IPM, wat staat voor een aanpak waarbij eerst voedsel, water en toegang worden weggenomen en gif pas het laatste middel is. Vraag vrijblijvend een offerte aan.
Veelgestelde vragen
Mijn serviceperiode is maar drie dagen. Past dit erin?
De controleronde kost een uur. De wering kunt u spreiden over meerdere serviceperiodes. Begin bij de plek met de meeste sporen.
Verjaagt reinigen en ontsmetten de muizen niet vanzelf?
Tijdelijk wel. Ze trekken zich terug in de spouw, de put of de techniekruimte en komen terug zodra het voer er weer is.
Helpt een kat of een hond?
Een beetje, aan de rand. Een kat komt niet in een leidingkoker of onder een rooster. Reken er niet op als enige maatregel.
Mag ik zelf gif gebruiken in de stal?
De regels zijn streng en het gebruik van rodenticiden binnen en buiten valt onder IPM. Wij werken bewust zonder gif waar dat kan, onder meer vanwege doorvergiftiging van roofvogels en katten.
Wat doe ik met vliegenlarven in een natte plek?
Die plek eerst droog krijgen. Larven hebben vocht nodig. Zonder vocht stopt de cyclus vanzelf.
Lees ook
- Kwekerijen en glastuinbouw: ongedierte tussen de planten voorkomen zonder gewasschade
- Ongedierte in de varkenshouderij: waarom knaagdieren en vliegen uw bioveiligheid ondermijnen
- Van erf naar erf: hoe loonwerk en transport ongedierte over uw bedrijf verspreiden
- Dode Japanse kever meegelift uit Italië: waarom bedrijven met transport en planten nu alert moeten zijn
- Duurzame ongediertebestrijding op het erf: subsidies en regels voor IPM