
Elke werkdag komen er pakketten binnen op kantoor. Kantoorartikelen, koffie, laptops, promotiemateriaal en persoonlijke bestellingen van medewerkers. Ze worden aangenomen bij de receptie en gaan naar een hoek, een gang of een kast. Daar blijven ze soms dagen staan. Precies daar begint een risico dat bijna niemand op het netvlies heeft.
Ongedierte reist mee met karton
Een pakket komt zelden rechtstreeks van de fabriek naar uw kantoor. Het gaat via een magazijn, een sorteercentrum en een bestelbus. Op elk van die plekken kan er iets in of tussen het karton kruipen.
Karton is voor ongedierte een prettige plek. Het is droog, donker en het bestaat uit dubbele lagen met holle ribbels. Kakkerlakken kruipen daar graag in. Zilvervisjes en papiervisjes eten zelfs van de lijm en het papier.
Ook eitjes reizen mee. Die zijn zo klein dat u ze niet ziet. Weken later loopt er iets rond en niemand begrijpt waar het vandaan komt.
De postkamer is vaak de warmste en rustigste plek
Kijk eens waar uw post en pakketten belanden. Meestal is dat een kamer zonder raam. Vaak staat er ook nog een printer of een serverkast. Het is er warm en er komt weinig licht.
Er wordt bovendien weinig schoongemaakt. De schoonmaak doet bureaus, toiletten en de pantry. Een stapel dozen wordt niet verplaatst om eronder te stofzuigen.
Zo ontstaat een plek waar iets ongestoord kan leven. Dat is dezelfde reden waarom een serverruimte en een archief kwetsbaar zijn. Wij zien dit patroon vaker terug, bijvoorbeeld bij een verhuizing naar een ander kantoorpand. Ook daar zijn dozen de reisroute.
Persoonlijke bestellingen zijn een apart risico
Veel medewerkers laten hun eigen bestellingen op kantoor bezorgen. Dat is handig, want thuis is er niemand. Maar het gaat vaak om andere spullen dan kantoorartikelen.
Denk aan tweedehands kleding, boeken, meubels en tweedehands elektronica. Juist die spullen komen uit woningen. Daarmee komt ook het risico op bedwantsen en kleermotten dichterbij. Hoe dat werkt, beschrijven we in ons artikel over retourzendingen en tweedehands artikelen.
Denk ook aan boodschappen en maaltijdpakketten. Die blijven soms een dag staan. Voedsel in een warme, rustige ruimte trekt mieren, vliegjes en muizen aan.
Zo pakt u het praktisch aan
U hoeft geen streng beleid in te voeren. Een paar simpele afspraken helpen al enorm.
Wijs één vaste plek aan voor binnenkomende pakketten. Liefst een plek met een gladde vloer en zonder tapijt. Zet niets direct tegen de muur. Laat een strook van tien centimeter vrij. Zo ziet u meteen of er iets loopt of ligt.
Zorg dat pakketten dezelfde dag worden opgehaald. Hang een bord op met de afspraak dat alles binnen 24 uur weg moet zijn. Wat er na een dag nog staat, gaat naar een afsluitbare kast.
Haal karton meteen weg. Uitpakken en het karton naar de perscontainer. Bewaar geen dozen voor later. Dat leidt bijna altijd tot een stapel in een hoek.
Laat de postkamer meelopen in de schoonmaakronde. Spreek af dat de vloer onder de tafel en achter de kast ook aan de beurt is.
Let ook op de combinatie met afval. Karton, gft en etensresten bij elkaar is de meest ongunstige mix die er is. Daar schreven we eerder over in ons artikel over afvalscheiding op kantoor.
Wanneer u ons inschakelt
Ziet u zilvervisjes bij de post? Loopt er een keer een kakkerlak? Wacht dan niet af. Eén dier betekent bijna nooit één dier.
Wij komen kijken en zoeken eerst uit waar het vandaan komt. Dat doen we volgens IPM. Dat betekent dat we eerst de oorzaak en de route aanpakken. Denk aan kieren, opslag en schoonmaak. Bestrijden doen we pas als het echt nodig is, en zo gericht mogelijk. Wij adviseren geen gif als eerste stap.
Voor kantoren werken we het liefst met een vast controlecontract. Een paar keer per jaar een ronde langs de risicoplekken. Postkamer, pantry, archief, serverruimte en afvalruimte. U krijgt een logboek en u weet waar u staat.
Lees ook
- De entree van uw kantoor: hoe schuifdeuren en tochtstrips ongedierte binnenlaten
- Duiven bij uw kantoorpand: zo houdt u vensterbanken, luifels en airco-units vrij
- Archiefruimte op kantoor: zo beschermt u papier met bewaarplicht tegen papiervisjes
- Groene daken en geveltuinen bij kantoorpanden: mooi voor het gebouw, aantrekkelijk voor ongedierte
- Afvalscheiding op kantoor: waarom de gft-bak naast het bureau ongedierte aantrekt